יום דמוקרטיה – פברואר 2019

דבריו של מנכ"ל כפר הנוער מר ישראל חילו לתלמידים

יום דמוקרטיה – פברואר 2019

דבריו של מנכ"ל כפר הנוער מר ישראל חילו לתלמידים

חברי פאנל יקרים, תודה שכיבדתם אותנו בנוכחותכם ופיניתם מזמנכם לחוות איתנו יחד את יום הדמוקרטיה.

ברוכים הבאים לכפר הנוער מוסינזון – אחד ממוסדות החינוך הותיקים והטובים במדינה. כאן בכפר כ-1000 תלמידי תיכון, רובם מהוד השרון והסביבה, וחלקם מכל רחבי הארץ ומכ- ארבעים מדינות ברחבי העולם. יושב כאן מולכם ייצוג נפלא של מיטב הנוער במדינת ישראל, עם הישגים מרשימים של למעלה מ – תשעים  אחוזי זכאות לבגרות ועם הנתון המדהים של מאה אחוזי גיוס לצה"ל! לכל הדעות, זוהי העתודה של עתיד המדינה!!

תלמידים יקרים,  השנים האחרונות הן קריטיות בתהליך התבגרותכם. בהן אתם מגבשים ומפתחים את זהותכם, ערכיכם והשקפת עולמכם. למעשה, דווקא בתקופה משמעותית זו, כולנו חשופים לכמות מידע עצומה ללא יכולת לשלוט על כמותו ושטף  זרימתו, איכותו, מניעיו, סגנונו, אמיתותו ומהימנותו – עד שכמעט בלתי אפשרי לגבש דעה מבוססת, לנהל דיון, להחליף דעות והשקפות, לבחון ולקבל החלטות שקולות ומושכלות. בתשעה לאפריל יתקיים יום הבחירות – חג הדמוקרטיה. חלקכם יקחו בו חלק ויהיו שותפים לקביעת עתידה וצביונה של המדינה. היום אנו עורכים מעין "פרומו" לבחירות. נקבל בברכה את אורחינו היום שבאו לקחת חלק ביום חשוב זה, להציג בפניכם את מצע המפלגה אותה הם מייצגים ולנסות לשכנע אתכם לתת בהם את אמונכם וקולכם. זה הזמן שחלה עליכם האחריות להקשיב בתשומת לב, לשאול שאלות, לבחון ולהקשות ולסרב ללכת אחרי סיסמאות ריקות ואחרי הזרם הכללי.

כשיום יום אנו נחשפים לפגיעה בערכים ובמוסר, לפרשיות שחיתות, לשקרים, לפייק ניוז מוטעה או מכוון, לרמאות ולמעשי אלימות, סף הרגישות מתקהה ואנו טועים להתרגל כי זו ההתנהגות המקובלת, הרצויה והכדאית, וכי כל ניסיון למגר אותה, מוסט מיד למחוזות של בעד או נגד מנהיג, רעיון או החלטה. כל הגיג וכל דעה מקוטלגים מיד באופן ציני ורדוד כימין או שמאל, כציוני או חלילה – בוגד .  

די בלשמוע את סגנונם הבוטה של חלק מנבחרי העם, את ההכפשות, חצאי האמיתות, הזלזול וההקצנה כדי להזדעזע ולהבין שהמלחמה על הבית היא ראשית כל על דמותנו והתנהגותנו כחברה מלוכדת, דמוקרטית ומכבדת.

 

כשפס הקול המלווה אותנו יום יום הוא מתלהם, אלים, קולני וגס, קשה מאוד להקשיב לאחר, שלא לדבר על ניסיון להבין, לבחון ולכבד דעה או אמירה אחרת. די במבט חטוף בסגנון הטוקבקים כדי ללמוד על רמת העילגות, הגזענות, הרוע, השיימינג וחוסר הסובלנות שמחלחלים גם לשיח היומיומי שלנו.

אתם, תלמידים יקרים, הם מי שיקבעו איך תיראה המדינה שלנו. אתם העתיד שבכוחו לשנות, להתערב ולהשפיע. בכוחכם לומר – עד כאן!! מגיע לנו יותר!!

אתם אלה שיכולים לקחת אחריות, ולהחזיר באמירה נחרצת את המכנה הערכי המשותף הכל כך הכרחי לנו – כיבוד החוק, השיח והסובלנות, כבוד לאחר. על כולנו להסתכל בבעתה ובזעזוע על הניסיונות לפגוע במעמדם ובלגיטימיות  של מוסדות החוק והמשפט, המשטרה, הנשיאות והצבא ולבחור באומץ להגן עליהם – גם כשהחלטתם אינה תואמת את דעותיי. הידיעה שיש לנו מדינה המבוססת על חוק מוסר וצדק ושמנגנוני הפיקוח והאכיפה בה תקפים – הם תנאי בסיסי לחברה בריאה ואיתנה.

חברה דמוקרטית חזקה, הוגנת, ומלוכדת בנויה על מחלוקות וויכוחים, מכירה בריבוי דעות ומכילה יריבויות, כל עוד הם מתקיימים לפי כללי המשחק = אותו מכנה משותף הברור והטבוע בכולנו.

מחלוקות  בין ימין ושמאל, חילוניים ודתיים, עולים וותיקים, ערבים ויהודים ועוד, הם לגיטימיים כחלק מהמארג החברתי כל עוד אינם הופכים לשסעים מנותקים  ורווי שנאה, זעם וגזענות זה כלפי זה.

כדאי שנזכיר לעצמנו – ימין לא ציוני יותר משמאל ושמאל לא אנטי ציוני ולא בוגד. מותר  לכל אחד להחזיק בדעתו, וחובה על כולנו לאפשר לכל אדם לומר אותה בקול בוטח ובאופן גלוי, חופשי ובטוח!

אנחנו חייבים לעשות הכל כדי להבטיח לעצמנו עתיד שנעים, בטוח  וטוב לקחת בו חלק, עתיד בו  יש אמונה ותקווה לשלום, גם בעת שנערמים קשיים ונראה כי אין לנו פרטנר.

מגיע למדינה הנפלאה והמוצלחת שלנו, שיש בה כל כך הרבה טוב, שנעשה ככל יכולתנו – כל אחד בחלקת האלוהים הקטנה שלו וכולנו יחד במרחב הציבורי כדי להחזיר את השפיות, ההוגנות, הכבוד והסובלנות.  

וכמו שאמרתי במהלך דברי, זה הזמן שעליכם להקשיב בתשומת לב למהות הדברים, להעלות שאלות, לבחון ולהקשות ולסרב ללכת אחרי סיסמאות ריקות ואחרי הזרם הכללי. זו לא רק אחריותכם, זו גם חובתכם!

 

 

 

יום דמוקרטיה מוצלח!

ידיעות נוספות