פדגוגיה במוסינזון

עדכון ינואר 2019

 

פרקטל מתמטי לט"ו בשבט

לכבוד טו בשבט, כתת העולים ט2 בפעילות בשיעור מתמטיקה עם המורה אורית ליפשיץ.
התלמידים תכננו ויצרו עץ צבעוני וססגוני המבוסס על משפט פתגורס.
במסגרת הפעילות ביצענו חישובים עבור כל ריבוע וריבוע על בסיס פתגורס וכך יצרנו את העץ – סוג של צורה מתמטית בשם פרקטל.
התלמידים תכננו וחשבו על מגוון הצבעים, שרטטו, גזרו והדביקו ולסיום גם הוסיפו אמרה של פתגורס המשקפת את תפיסתו.

   

     עץ פתגורס לטו בשבט

 

ביקור מגמת דיפלומטיה במרכז הבינתחומי הרצליה

 

שירה מזרחית- ערספואטיקה במוסינזון

במסגרת הערכה חלופית במקצוע ספרות, כיתה י'5 בבית ספרנו קיימה ערב מסכם בו התלמידים הקריאו שירים שנלמדו בכיתה והציגו משפט מבוים שהם כתבו המבוסס על סיפורה של רונית מטלון "אח קטן".

זו השנה השנייה בה אנו מקיימים אירוע שירה בבית ספרנו בהנחיית המורה לספרות קרן זהרוביץ וצוות ספרות בהובלת הרכזת דינה אליאב.

מתוך האירוע:

" ביום חמישי שעבר שוחחתי עם אמא שלי בטלפון והיא אמרה לי שהיא מרגישה שאין לה זהות.
היא נולדה במרקש שבמרוקו למשפחה בת 10 ילדים, היה לה בית גדול, משרתות מבשלת וכובסת.
היא עלתה לארץ למעברה בנהריה ומשם לדירת שני חדרים שהוריה קיבלו בשיכון בה היא ישנה עם תשעת אחיה ואחיותיה בסלון על מזרונים.
היא התחתנה עם אבא שלי חיים "הרומני" בניגוד מוחלט לכל מה שהמשפחה שלה הכירה.
אימא שלי שמעה מאז ומתמיד שלא רואים עליה שהיא מרוקאית, שהיא לא שייכת למשפחה ושכנראה החליפו אותה בבית החולים.
אימא שלי מרוקאית שמבשלת דגים חריפים, קוסקוס ומטבוחה.
אמא שלי מרוקאית שמצביעה למפלגת העבודה.
אמא שלי מרוקאית שלימדה את עצמה לקרוא ולכתוב בעברית
אמא שלי מרוקאית שגדלה ארבעה ילדים- שתי בנות ושני בנים
אמא שלי היא דמות מעוררת הערצה והשראה.
אמא שלי היא נמרה.
אז אולי בכל זאת יש לה זהות?
אולי היא פשוט אמא שלי. "

 

סיור מגמת אמנות- שכבת יא

ביום רביעי תלמידי מגמת אמנות משכבת יא, יצאו לסיור במוזיאון ישראל. ראינו את התערוכה הנפלאה החדשה של האמן הברלינאי יוליאן רוזנפלט, ואת עבודת המיצב המהממת האחרונה של האמן גיל מרקו שני.

בדרך חזרה עצרנו בשוק מחנה יהודה לפעילות והתרעננות קצרה.

בנוסף ביום חמישי מגמת האמנות התארחה בפסטיבל האנימציה של שטוטגרט אשר התארח בבית ספר רעות. תלמידות המגמה מכיתה י הכינו סרטוני אנימציה קצרים בסדנה קצרה וספונטנית שנערכה במספר מפגשים לאורך השבועיים האחרונים. הסרטונים עסקו במצבים חברתיים ואפליקציות שונות.

 

סיור במוזיאון ארץ ישראל – מגמת צילום

במסגרת מגמת צילום בבית הספר יצאו תלמידי כיתה י' 10 בליווי המורה ניצן בנימיני לסיור לימודי במוזיאון ארץ ישראל, התלמידים סיירו בתערוכות השונות ולמדו על זוויות הצילום השונות ועל אמנים חשובים. 

 

סיור כיתת קולנוע – י10 וי6

כיתות י' 6 ו י' 10 יצאו לסיור באולפני חדשות ערוץ 2 , במהלך הסיור הם התנסו בצילומים ופגשו אנשי מקצוע ששיתפו אותם במה שמתרחש מאחורי הקלעים.

הסיור היה בליווי מחנכי הכיתות רויטל גוז וניצן בנימיני, רכז המגמה יורם אברהם ומורה המגמה דור. 

סיור כיתות קולנוע שכבת י' לאולפני חדשות 2

 

סיור מגמת ערבית לכפר דריג'את

מגמת ערבית יצאה לסיור בכפר דריג'את בסמוך לערד .

המארח שלנו היה ג'אבר אבו אחמד משבט אבו רביעה . הכפר מונה 1100 איש למדנו ממנו על קיום מעמדות בחברה הבדואית  .הכפר קבל הכרה רשמית ממדינת ישראל  רק בשנת 2004 .עד אז חיו ללא תשתיות מסודרות . היה עליהם להשתמש בגנראטורים , לשאוב מים מאגר המים  ,ללכת שישה ק"מ ברגל אל בית הספר בכל השנה וללמוד  .

נכנסנו למערה של משפחתו ולמדנו על סיפור ילדותו והחיים ותפקדו במקום קטן –במערה עם משפחה ובעלי חיים יחד עד שנת 1963.

יחד עם זאת כל אנשי הכפר גאים בהישגי התלמידים ,יש מבינהם 35 מורים ,10 רופאים ,12 רוקחים ,15 עורכי דין ובעלי מקצועות חופשיים .הבנות יוצאות לשירות אזרחי ,חלקם מתגייסים לצה"ל . .לאישה מעמד גבוה – היא מנהלת את כל הבית באסרטיביות .

 נהננו מאוד מההסבר ומהכיבוד שהוגש בנדיבות רבה.

ענת כהן ומגמת ערבית מכיתות יוד , י"א וי"ב .

סיור מגמת ערבית תשעט

 

 

עדכון דצמבר 2018

אגרואקולוגיה

ביום חמישי פתחנו את ה"אגרו מרקט" – מתחם השוק החדש בבית הספר. במתחם נמכרו מאכלים בריאותיים ,מוצרי מזון מרפא ,ירקות אורגניים ושתילים מגוונים. יצויין כי כל המוצרים הם מתוצרת עצמית! תודה מיוחדת לתלמידי יב5 שעמלו על הכל בהובלת יערה ,ותודה לכל צוות האגרו [רונית,נועה,נירית,מקסים ,נועם,זוהר] על הפעילות המבורכת והחינוכית לאורך כל השנה.

אגרומרקט תשעט

אליפות הסייבר הישראלית

תלמידי מדעי המחשב והנדסת תוכנה של שכבות י', י'א ו י'ב התחרו השבוע בשלב הבית ספרי של אליפות הסייבר הישראלית לתיכונים

התלמידים שילבו שימוש בידע, טכנולוגיה ואסטרטגיה כדי לנצח באתגר ולנצח במשחק 

דולב, בוגר בית הספר, ליווה את התלמידים בתחרות כמנטור.  עילאי, תומר וירין מכיתה י'4 היו חברי הקבוצה שזכתה במקום הראשון.  התלמידים נהנו מאוד, וחוו חוויה יוצאת דופן

תלמידי י"א המצוינים הביעו רצון לייצג את בית הספר בשלבים הבאים. שיהיה בהצלחה!

אליפות הסייבר תשעטאליפות הסייבר תשעט

מגמת כימיה

אייל וולך מכיתת יב 1- נחשון השתתף בגמר ה"כימיאדה" מטעם בית הספר.

תעודת השתתפות כימיאדה תשעט

מגמת מדעי הרפואה

סיור במכון הלב ובמלר"ד (מחלקה לרפואה דחופה) בבית חולים תל השומר של י4 מדעי הרפואה

מדעי הרפואה סיור במלרד תל השומר

מגמת טלויזיה וקולנוע

סיור באולפני TOP LINE קריית שמונה

השבוע יצאו תלמידי כיתה י"א ממגמת הקולנוע והטלוויזיה בתיכון מוסינזון לסיור לימודי באולפני הטלוויזיה TOP LINE בקריית שמונה, וזאת כחלק מלימודי הקולנוע והטלוויזיה במגמה בהם הם נדרשים להפיק תוכנית טלוויזיה.  במהלך הסיור התלמידים למדו מקרוב על עולם הטלוויזיה, ואף זכו להתנסות בתפקידים השונים מאחורי הקלעים ועל הסט של הפקת תוכנית אולפן. חשוב לציין שהתלמידים עברו תהליך הכנה לקראת הסיור באולפנים, חולקו ל- 4 קבוצות כאשר כל קבוצה הפיקה תוכנית טלוויזיה בנושאים שונים כמו אקטואליה ונושאים נוספים המעסיקים את התלמידים בחיי היום יום. 

בנוסף למדו התלמידים על שידורים חיים ושמעו ממקור ראשון סיפורים מהשטח כאשר נפגשו ושמעו הרצאה מרתקת של כתב תאגיד השידור הציבורי רובי המרשלג שסיפר להם כיצד הוא הופך סיפור בשטח לכתבה על המסך. כמו כן שמעו התלמידים הרצאה גם מצלם טלוויזיה שסיפר להם על המורכבות בצילום חדשות והמעבר מהצילום של האירוע בשטח עד לשידור החומרים בידיעה חדשותית על המסך.

הסיור היה מוצלח והווה חווית הצלחה והעצמה בלתי רגילה לתלמידים שלמדו המון וזכו לגיבוש כיתתי.  

מנהל המגמה יורם אברהם והמורה ניצן בנימיני שליוו את התלמידים ציינו שזו הייתה חוויה לימודית מעשירה ומעצימה שתרמה רבות לתלמידים מבחינה מקצועית וגרמה לתלמידים להבין איך מתפקד אולפן הן בשידור חי והן בשידור מוקלט בזמן אמת.

סיור בטופליין תשעט

פסטיבל הסרטים בערבה

תלמידי י״ב 6 קולנוע תיכון מוסינזון יצאו השבוע לפסטיבל הסרטים בערבה .התלמידים יצאו לפסטיבל למשך שלושה ימים.יחד עם המורים מנהל המגמה יורם אברהם ומוטי חייבי .וישנו במאהל בדואי בחאן הבשמים.

הילדים צפו בסרטים של במאים מחו״ל ובתום הסרט נפגשו עם הבמאים ודנו על תהליך יצירת הסרט .כמו כן קיבלו התלמידים סדנאות של בימוי והפקה מפי יוצרים צעירים מהארץ ומחו״ל

הפסטיבל מעבר היה מאוד כייפי ומהנה והתלמידים חוו חוויה לימודית רבה ומעשירה.

פסטיבל הסרטים בערבה

זכייה בתחרות "קליפ צעיר" תלמידי כיתה י"א 6.

פרס למגמת קולנוע

ביום חמישי האחרון זכו 4 תלמידי כיתה י"א ממגמת הקולנוע והטלוויזיה של תיכון מוסינזון בפרס בתחרות קליפ צעיר ע"ש אורי סונין בסינמטק תל אביב. 

התלמידים מיקי נחמיאס, נועה גבאי, מיקה חן ופז חגואל יצרו והפיקו את הקליפ במסגרת לימודי מגמת הקולנוע הטלוויזיה בכיתה י'. הקליפ נשלח לתחרות כחלק מהמסורת רבת השנים של המגמה שזכתה כבר בעבר מספר פעמים בתחרות.

הטקס המרגש נערך בנוכחות היוצרים הצעירים, בני משפחה, חברים והמורים המלווים בטקס הוקרן הקליפ הזוכה והתלמידים זכו לעלות לבמה לקבלת תעודת צל"ש מטעם הסינמטק תל אביב לאות הערכה על יצירתם מידי מנכלי"ת הסנימטק, הגברת דינה פלד. בוועדות השופטים יושבים נציגי ערוץ המוסיקה, נציגי תעשיית הקולנוע והטלוויזיה, מוסיקאים, נציגי אקו"ם, נציגי המשפחה וזוכי התחרות מהשנים הקודמות. במאים ויוצרי קליפים כמו אדם סנדרסון (זוהי סדום), תומר בהט, עמית עיני, תום שובל, קובי פליישמן, גב מירון ועומר טובי, הם רק חלק מרשימת היוצרים שהחלו את דרכם המקצועית כזוכים בפרסים שונים בתחרות קליפ צעיר ע"ש אורי סונין במהלך 20 השנים האחרונות.

את הקליפ הזוכה של היוצרים הצעירים שנכנס לרשימה מכובדת ניתן לראות בעמוד היוטיוב של מגמת הקולנוע הטלוויזיה של תיכון מוסינזון.

עדכון נובמבר 2018

אירוע ראשון של "הכי טרי הכי בריא" לקהילת מוסינזון / ביום ההורים 27.11.18

 מתחם סדנאי להכנת פיצה בריאה וטריה-

בהובלת קבוצת מחוייבות חברתית שכבה י' – באגרו

ביום ההורים האחרון זכו ההורים לטעום פיצות עשויות מבצק כוסמין ודברים טבעיים הגדלים במשק שלנו.

עד לפני חודש וחצי רוב הקבוצה לא התנסתה בהכנת פיצה (בריאה ולא בריאה)  נועה בירן מהמטבח הקהילתי לקחה על עצמה פרויקט והובילה אותו כך שבמהלך הפעילות התלמידים לימדו עשרות אנשים איך להכין בקלות ובמהירות פיצה בריאה.

הם היו מאוד גאים בעצמם, וקיבלו תגובות מאוד יפות מחלק מהאנשים שהופתעו שיכול להיות גם פשוט, גם טעים וגם בריא,  ועוד הוסיפו שחשבו שהיום הזה יהיו מאוד מעייף כי עבדנו כל כך הרבה שעות (עד כמעט 20 בערב) אבל הם כל כך נהנו והרגישו שזה חשוב – שלא הרגישו את העייפות.

במוסינזון כבר מבינים שהכי טרי – הכי בריא

לגוף אין חלקי חילוף – ההשקעה  הכי משתלמת שלנו.

הכנת פיצות בריאות    

ערב סיכום פולין

ב28.11.2018 קיימנו מפגש לסיכום המסע לפולין שהתקיים בחודש אוגוסט 2018.

המפגש התחיל בשיחה של התלמידים עם המדריכים והמורים המלווים בבית הספר ובהמשך הצטרפו ההורים ויחד הלכנו לאולם מופת בו התלמידים : תמר הצופה יב 2, יסמין סמולניאקוב יב6 ומתי זק מיב7 סיכמו את המסע בשמם ובשם התלמידים:

"אנחנו כאן לא כדי לספר עד כמה קשה היה לנו, ועד כמה בכינו ואיזה סיפורים נוראיים שמענו.

המסע הזה לא באמת ניתן לסכמו, גם משום שהוא רק ההתחלה לתהליכים רבים שעוד מתעכלים בתוכנו למחשבות רבות שעוד מתהוות במוחנו וגם משום שהמילים השחורות על גבי הדף הלבן הזה, לא יכילו את התחושות המדויקות שלנו לעולם.

המסע הזה הכיל מסעות רבים. 242 מסעות פרטיים, שונים

במהלך המסע לפולין הרבה פעמים שאלתי את עצמי איך זה שהכול פה כל כך פורח, למה היערות פה כל כך ירוקים, נדמה כאילו הם שכחו. נותרו ללא צלקת.

כשעמדנו במאידנק והקראנו דברים שאנחנו כתבנו, סיפרנו את הסיפורים של סבא וסבתא, פתאום הבנתי. אנחנו הצלקת שחיפשתי נואשות, אנחנו הזכר והסימן לכך שלעולם לא נוכל להמשיך הלאה. ובמחשבה זו, הייתי גאה להיות חלק מהמסע לפולין 2018.

במבט לאחור, המסע השאיר עליי השפעה משמעותית. החלק המדהים ביותר לא היה מצלק אלא בונה. ביום האחרון של המסע שאלו אותנו בפגישת קבוצה האחרונה מה השתנה מאז היום הראשון במסע. זו הייתה הפעם הראשונה שיצא לי להשקיף על כל המסע, מההתחלה ועד הסוף, ולראות מה הסקתי ומה למדתי. באותו הרגע הבנתי עד כמה אני מבולבל, מעורער עד למחסור במילים במחשבה שרק התחלתי להבין ובעצם לא יכולתי לתת שום דבר ממשי, כל מה שהאמנתי בו קודם התפורר לאבק ונסחף ברוחות של מזרח אירופה. עכשיו כשאני נזכר בזה אני עדיין מרשה לעצמי להיאבד באפור ולגלות דברים חדשים. השיעור שלמדתי באמת משמעותי. התהום שנוצר בראשי לא היה מיותר, ואני מתיימר להגיד שכל מה שנעלם אצלי היה צריך להיעלם, גם ככה הוא נשרף תחת הלחץ של המציאות שחווינו. אני מאמין שכולנו יכולים המשיך להתפתח ולמרבה הפתעתי, הצלחתי לצאת מפולין אופטימי. 

להורים שלנו, תודה לכם על האהבה והתמיכה מרחוק, על האוזן הקשבת שהייתם ועל כך שנתתם לנו את ההזדמנות לצאת למסע הזה.

למורות ולמורים שליוו אותנו לאורך המסע, שהיו אמא ואבא בזמן שהם היו רחוקים. שתמיד תמכו בנו ונתנו לנו לתמוך בהם, תודה לכם על הכול, תודה שלקחתם חלק בחוויה הפרטית של כל אחד ואחד מאתנו ובלעדיכם הכול היה נראה אחרת.

לחברים שלנו למסע, שתמיד היו פה וחוו ביחד אתנו את הכול, החוויה הזאת תמיד תהיה שלנו ואף אחד לא יוכל לקחת אותה מאתנו לעולם. הביחד שיצרנו, החום והלכידות שמצאנו בפולין היוותה חלק משמעותי במסע הפרטי של כל אחד ואחת ורצינו להודות לכם על כך."

בהמשך צפינו בהצגה "שבילים אבודים" מאת הבמאי והמחזאי ארז משולם מייסד תיאטרון הכרכרה והתקיים דיון פורה בינו לבין הקהל בנושא הערכים שעלו מתוך ההצגה.

ערב סיכום פולין

י1 מציגים: מרד היהודים נגד רומא