מחול

הוראת המחול מתייחסת אל התלמידה כישות שלמה בעלת תודעה וגוף הקשורים זה לזה, ומבוססת על ההנחה שהמחול, כאחד מבין ארבעת תחומי האמנות, הינו מרכיב שורשי ובסיסי של החינוך. בלימודי המחול גלומה ההכרה שהמחול תורם להתפתחות אישית וחברתית של הנערות ומעודד דרך חיים בריאה ומספקת.

מגמת מחול

תמונות מערב מגמה תשע"ז

 

 

 

 

דף מידע

מידע לתלמידים חדשים

לוח אירועים מגמת מחול תשע"ז

מצגת היכרות מגמת המחול

וידאו מתוך "תלמידים רוקדים ורטיגו" בהשתתפות בנות המגמה:

20 שנה למגמת המחול

 

תכנית לימודים מגמת מחול 5 יח"ל

כיתה י'

כיתה יא'

כיתה יב'

2 ש"ש קלאסי

2 ש"ש פילאטיס

4 ש"ש מודרני

2 ש"ש כוריאוגרפיה

2 ש"ש תולדות המחול

1 ש"ש אנטומיה יישומית למחול

4 ש"ש קלאסי

 

4 ש"ש מודרני

2 ש"ש כוריאוגרפיה

2 ש"ש תולדות המחול

1 ש"ש מוסיקה למחול

4 ש"ש קלאסי

 

4 ש"ש מודרני

4 ש"ש כוריאוגרפיה

2 ש"ש תולדות מח'

 

מבחני בגרות ויחידות לימוד

מקצועות עיוניים:

 • יישומי אנטומיה למחול1/2 יח"לכיתה י'
 • מוסיקה למחול1/2 יח"לכיתה יא'
 • תולדות המחול2 יח"לי'-יב'הבחינה בסוף יב'

מקצועות מעשיים:

 • בלט קלאסי ומחול מודרני1 יח"לי'-יב'בגרות ב-יב'
 • כוריאוגרפיה1 יח"לי'-יב'בגרות ב-יב'
 • כיתת רסיטל לתלמידות מצטיינותשעתיים שבועיות במשך 4 חודשים (בעלות ההורים) הבחינה בכיתה יב'

העשרה:

 • צפייה במופעי מחול מהארץ ומחו"ל.
 • סדנאות של מורים אורחים וכוריאוגרפים עכשוויים.
 • השתתפות בכנסי מחול ארציים.

תנאי קבלה למגמה:

 • רקע בבלט קלאסי ובמחול מודרני של לפחות 4 שנים.
 • בדיקות רפואיות (נערכות בתחילת כיתה י')
 • מבחני קבלה בבלט קלאסי, מחול מודרני ויצירה

תשלום:

ההשתתפות במגמה כרוכה בתשלום

מקצועות לימוד מגמת מחול לבגרות 5 יח"ל

בלט קלאסי: טכניקת הבלט הקלאסי מבוססת על כוח, גמישות וזרימה. הבלט מעמיד את הגוף נדבך על גבי נדבך ומגדיל את טווח התנועה של המפרקים. הטכניקה הקלאסית מפתחת מודעות גוף, משכללת את היכולת הוירטואוזית של התלמידות ומעצימה את יכולתן להשתמש בשפה סגנונית מוגדרת.

מחול מודרני בטכניקת קנינגהם: השיעור המודרני בטכניקה זו בנוי בעיקרו בעמידה. מטרתו לשכלל את המיומנות והיכולת הגופנית של המשתתפים תוך זיהוי אפשרויות התנועהשל כל איבר ואיבר ופיתוח פעולתם של איברים בתיאום. ראשיתו של השיעור למתחיליםבעבודת רצפה והמשכו בעמידה והתקדמות במרחב. התנועה זורמת תוך דגש על שבירת הסימטריה הטבעית של הגוף במטרה לפתח ולשכלל חשיבה גופנית מודעת למורכבויות של תנועה המושפעות מכיוונים, שינויי רמות גובה, מרחב ומקצבים מוסיקליים משתנים.

כוריאוגרפיה: אמנות חיבור היצירה (קומפוזיציה), העוסקת בפיתוח יצירתיות, הבנת מרכיבי הכוריאוגרפיה ושכלול שפה אישית ומקורית של התלמידות. תוך שימוש באלתור וחקירת מושגים יסודיים במחול ויצירה, עבודה יחידנית ובקבוצות משתנות, עבודה עם אביזרים, טקסטים ומוסיקה בסגנונות וגישות שונות, לומדות התלמידות את מרכיבי השפה הכוריאוגרפית ואת היבטי המופע.

פילאטיס: שיטת עבודה שפיתח ג'וזף פילאטיס בתחילת המאה הקודמת, שיטה המאפשרת לעבוד על איברים מסוימים תוך שליטה וייצוב של מרכז הגוף, חיזוק שרירי הליבה והגדלת טווחי תנועה במפרקים. שיטה זו אומצה על ידי רקדנים רבים משום שהיא עובדת בדומה לבלט הקלאסי ומפתחת את אותם שרירים שזקוקים הרקדנים בכדי ליצור בלאנס טוב יותר, גמישות וחוזק.

שעורי הפילאטיס ניתנים לכיתה י' פעם בשבוע

יישומי אנטומיה למחול: הבנת התאמת הגוף לתנועה ומאמץ, הכרת מערכות הגוף: שלד, שרירים, ואופן תפקודם בהקשר לעבודת הגוף במחול. פציעות ספורט ותזונה. השיעור מועבר על ידי מצגות ובלמידה חווייתית בשילוב שעורי פילטיס.

מוסיקה למחול: תכנית המוסיקה למחול מכוונת להפגיש את התלמידות עם מושגי יסוד ומרכיבים בתחום המוסיקה המערבית ועם רפרטואר מוסיקלי היסטורי. התכנית בנויה משני חלקים: מושגים ומרכיבים במוסיקה וזיקתם למחול, והיבטים תיאורטיים בתולדות המוסיקה וזיקתם למחול.

תולדות המחול: תכנית הלימודים בתולדות המחול עוסקת בסקירה היסטורית של המחול במערב. התכנית מאפשרת התבוננות מושכלת וביקורתית במחול כמשקף היבטים חברתיים, תרבותיים ואמנותיים של התקופות השונות. התכנית מציגה היבטים היסטוריים, אסתטיים, פילוסופיים, חברתיים ואנתרופולוגים בחקר והבנת יצירות מחול והתפתחותן באמצעות צפייה וניתוח יצירות מחול בוידיאו וקריאת טקסטים (על התלמידות בכיתה י' לרכוש ספר לשלוש שנים בקנייה מרוכזת של רכזת המגמה.