אזרחות

ארה"ב בוחרת במוסינזון

צוות אזרחות בהובלתה של נעמי נויבואר, החליט להביא את יום הבחירות לבית הספר ב-8.11.16.
החלטנו ספונטנית לעשות משהו אחר שישאיר חוויה מרגשת לתלמידנו.

פרסמנו הזמנה לכל תלמידי כפר הנוער ובה קראנו לכולם להשתתף. יש לציין שבכפר הנוער לומדת אוכלוסייה מכובדת של תלמידי נעל"ה (נוער עולה ללא הורים )לרבות נוער מארה"ב. היה לנו מאוד חשוב לשים אותם במרכז הפעילות – ככלות הכל הבחירות הללו נוגעות להם.

הקדשנו הפסקה פעילה בת חצי שעה לכל הפעילות:

רחבת בית הספר קושטה בבלונים בצבעי הדגל לבן כחול ואדום. נתלו פלקטים שהכנו עם הסבר על הדגל זרוע הכוכבים ומילות ההמנון. שלטים עם מצע קצר של שני המועמדים הילרי קלינטון ודונלד טראמפ. מקרן מחובר ליוטיוב שבו הראנו את הראיונות, דיבייט – עימותים ביניהם.

ברקע הושמעו שירים אמריקאיים מוכרים:

ההמנון "THE STAR-SPANGLED BANNER ".

 Born In the U.S.A-ברוס ספרינגסטין

התרפקנו על שירי אלוויס ואלטון ג'ון

  

כל מורה לקח על עצמו להפעיל תלמידים בתחנה שהוא יצר.

התחנות כללו עמדת קלפי בחירות אמיתית, חידון עמוס שאלות על נשיאי ארה"ב, ההיסטוריה האמריקאית ושיטת הבחירות של הממשל האמריקאי נושא פרסים טעימים ומתוקים. ניצלנו את הסמארטפונים ופינת איפור בצבעי הדגל.

ההתרגשות הייתה גדולה, ההמולה הייתה רבה, זכינו לקבל שיתוף פעולה מכובד מצד תלמידים ישראלים ומצד נוער נעל"ה. זכינו למשוב חיובי מהתלמידים ומצוות ביה"ס.

פרסמנו את תוצאות ההצבעה, אצלנו זכתה הילרי בהפרש קטן. אולם הניצחון היה של טרמפ. הבאנו את ברכתה להצלחה של טרמפ בתפקידו וקבלת כללי המשחק הדמוקרטיים.

מה הרווחנו מהפעילות? הבאנו את התלמידים למעורבות אמיתית, לימדנו אותם מהי חשיבות מעורבות אזרחית לעתיד לבוא, מהם כללי המשחק הפוליטי, מהי הכרעת רוב, מהי סובלנות פלורליזם ועוד.

הבאנו אקטואליה שמתחברת לתכני הלמידה הוצאנו אותם מהשגרה ולימדנו אותם שיעור באזרחות פעילה.