ביולוגיה

רק על ידי מגע עם הטבע. בשביל הטבעניים שבין התלמידים , בשביל משוררי הטבע המחוננים שבהם, בשבילם מגע חי זה קסם בו, כמו מגע של ידי אמן- המנגן במיתרי הכינור הנרדמים הם. רק נפקחו עיניהם לראות מפלאי הטבע ומיופיו, רק הבחינה אזנם את הצלילים הראשונים וכבר הם חורגים ממסגרותיהם. אוזנם נטויה לכל צליל והגה ועינם תרה אחר חיית הארץ ועוף השמיים. פותח אתה להם פתח כחודו של מחט והם פותחים את לעצמם את שערי היכל הטבע,"

פוסטר מגמת ביולוגיה

תלמידי המגמה מספרים

 

מגמת ביולוגיה בשבילי

ביולוגיה בשבילי זה ללמוד מקצוע מדעי וליהנות מזה.
זה ללמוד על תהליכם שקורים בסביבה ובגוף האדם.
ביולגיה זה גם לספור עלים של חסות במשך חודש וחצי ולראות בזה משהו כיף.

ביולוגיה זה המחברת הכי יפה שלי (כי כותבים הרבה, וחשוב לכתוב).
זה אומר גם ללמוד הרבה למבחנים, כן זה חלק מהעניין אבל בביולוגיה הלמידה משתלמת, אני מבטיחה, ומי שלומד מצליח.

ביולוגיה זה גם לשכנע את החברים שלכם שביולוגיה זה לא פשוט ושעובדים קשה בשביל להצליח.
אבל בשביל להיות במגמת ביולוגיה צריך באמת לאהוב את מה שלומדים, אפילו קצת כי אחרת כנראה שללמוד למבחנים יהיה הסיוט הכי גדול שלכם.

אז לא זה לא בושה להגיד, אוהבי ביולוגיה בואו ללמוד ביולוגיה.

והאמת שאני בתור אוהבת ביולוגיה באמת נהנית מהמגמה ולא מתחרטת לשנייה שזה מה שבחרתי להרחיב, להפך, גאה בזה.

באהבה עומר לויוס

 

"עד התיכון שנאתי מדעים"

אני חייבת להודות, עד התיכון שנאתי מדעים. כן, השיעורים על מולקולות היו כיפיים כי הם כללו ריצה בכל החדר במצב צבירה גז, אבל לא אף פעם לא התחברתי לנושא. וכשהגעתי לתיכון, למצגת הסברה על מגמת הביולוגיה, לא היו לי ציפיות גבוהות. המורה הושיב אותנו מול מקרן והציג בפנינו סרטון, לא ארוך במיוחד, שבהתחלה המצלמה התמקדה בחלקיק הקטן ביותר באטום והמשיכה והתרחקה והתרחקה עד שראו את היקום כולו. הבנתי כבר אז שיש משהו מעמיק יותר בלימודי המגמה והגעתי לשיעור הראשון.

במהלך כיתה י, למדנו על רוב מערכות גוף האדם, כיצד הן בנויות ואיך הן מתקשרות ומתפקדות ביחד כגוף אחד. למדנו למה כל דבר נמצא בגוף ובמערכות השונות, ומה קורה אם יש ליקויים בו שגורמים למחלות ובעיות בתפקוד. למדנו שהגוף הוא למעשה המכונה הכי חכמה שקיימת, שבנויה כך שתפעל באופן מושלם, כך שלכל צורך ובעיה בגוף יש מענה ופתרון מתאים לה.

בכיתה י"א, היינו צריכים להגיש עבודת ביוחקר שעוסקת בניסוי מדעי בנושא לבחירתנו. אני והקבוצה שלי בחרנו בנושא העובש ואת השפעות תבלין הכורכום עליו.
תהליך בניית העבודה היה מאתגר מאוד ולא פשוט. המון לכתוב ולתקן ולכתוב שוב, ביקורים רבים ותכופים במעבדה בבית הספר, מדידות ותיעודים שחייבים לעשות באופן מושלם, וכל זה תוך כדי הלחץ של כיתה י"א והעומס בלימודים.
לי הביקורים במעבדה היו החלקים הטובים ביום. נהניתי ליצור משהו שאני מתעניינת בו ובוחרת בו בתחום הביולוגיה שאני מאוד מתחברת אליו. הגשת העבודה בסוף התהליך הייתה מאוד מספקת, ושמחתי להתנסות במשהו חדש ושונה לגמרי בלימודי המגמה.

 

אני חושבת שללמוד ביולוגיה נתן לי המון בהסתכלות על החיים.
ידע חדש ומעמיק על האופן שבו כל אדם חי בתור ישות אחת שכוללת בתוכה מספר מערכות שונות שקשורות אחת בשנייה, ולמה כל כך חשוב לשמור על כל אחת מהן.
על האופן שבו אנו חיים בכדור הארץ שלנו, על המכלול הגנטי הנרחב שיש בו, ולמה אנחנו אחראיים לתהליכים המתרחשים עליו ובתוכו.
המקצוע הקנה לי מיומנויות כתיבה וארגון חדשות. ניסוח רעיון מקורי משל עצמי ומימושו תוך כדי ביצוע ניסויים מדעיים.

אין לי ספק שזה נושא שאני ארצה לעסוק בו בעתיד, לחקור אותו וללמוד אותו יותר לעומק, ושאני מאוד שמחה על שבחרתי ללמוד אותו.

 

עובדים ברמה של פקולטות ואוניברסיטאות מדעיות

שמי רון אפל, תלמיד כיתה י"ב במוסינזון מכיתת הספורט, בחרתי להרחיב ביולוגיה 5 יחידות לימוד כמקצוע מורחב שני בכיתה י'. לומד אצל אשר שחק.

בחודש הראשון לכיתה י' הגעתי ליום חשיפה למקצועות מורחבים בבית הספר. היה מגוון גדול של מקצועות ונחשפתי לכמעט כולן (חוק ומשפט, א"י, אגרואקולוגיה וכו'). כשהגעתי למעבדת הביולוגיה קיבלתי אינפורמציה מאשר כי אני לא צריך להיות חובב מדעים בשביל ללמוד ביולוגיה. בנוסף גיליתי חיבור בין הספורט בו אני עוסק לבין הביולוגיה, סיבות אלו עזרו לי לבחור במקצוע ביולוגיה כמורחב שני.

חשוב להדגיש שביולוגיה מחולקת להרבה מאוד נושאים והגיוון הזה גורם לעניין רב בשיעורים. דרך העבודה בביולוגיה היא מיוחדת, זה הוא אינו מקצוע מרבי המלל, זה הוא מקצוע שמבוסס על הבנה ולכן בשיעורים מתקיימים דיונים רבים שגולשים לנושאים מרתקים.

בנוסף, ביולוגיה הוא מקצוע שדורש רצינות רבה, התרגול הוא ההבנה וההצלחה במקצוע, לכן חשוב להקפיד על סדר וארגון.

הפרויקט של ביולוגיה הוא עבודת החקר, בה מגלים איך עובדים בצורה מאורגנת ומסודרת ברמה של פקולטות ואוניברסיטאות מדעיות. הפרויקט מוציא מהתלמיד מעבר למה שחשב שיכול והתלמיד רוכש מכך הרגלי עבודה וידע רב.

בנושא החברתי, כיתת ביולוגיה מתחברת מהר מאוד ויש לה אופי מיוחד, עובדים ביחד בעבודות קבוצתיות, עוזרים בהכנות למבחנים ויוצאים לסיורים ככיתה מגובשת.