דבר המנכ"ל

ישראל חילו

2018-04-18

דבר המנכ"ל ליום הזכרון לחללי צה"ל תשע"ח

עם ישראל מרכין את ראשו בדמעה ובעצב על נפילתם של עשרים ושלושה אלף, שש מאות ארבעים וחמישה מיקירי בניו שנפלו במערכות ישראל, מתוכם שבעים ואחד חללים בשנה החולפת.

עשרים ושלושה אלף, שש מאות ארבעים וחמישה מטובי הבנים, שהם מגש הכסף שאיפשר ומאפשר לנו את קיומנו כאן, על האדמה הטובה הזו. מדינתנו ידעה מאבקים, קרבות, מבצעים ומלחמות מרגע כינונה לפני שבעים שנה,  בהם שילמנו ביקר מכל על הזכות לחיות כאן, ולהיות אדונים לגורלנו. על הזכות לחיי חופש ועצמאות.

שמות כל הנופלים החקוקים על לוחות הזיכרון וגם באנדרטה הניצבת כאן, הם סיפורי עולמות אישיים המרכיבים פסיפס ארץ ישראלי נפלא ומגוון, המושתת על ערכי הערבות ההדדית, ההקרבה והמסירות, הנחישות, הרעות והאהבה לארץ הזו.

צבא ההגנה לישראל הוא מגן המולדת והבסיס לקיומנו בה בבטחה. הנשיאה בנטל הביטחון של כולנו כתף לכתף, כל אחד בעת משמרתו ולפי יכולתו– היא העומדת בבסיס חוסננו הפנימי כחברה שוויונית ומאוחדת ואל מול השינויים מרחיקי הלכת, האתגרים והאיומים המתרבים מצד אויבנו.

מתוך היגון העמוק והגעגוע לנופלים, מציינת מדינת ישראל בגאווה רבה שבעים שנים להיווסדה. שבעים שנים של עצמאות מאז הוסר מעלינו עול זרים. מדינה שנהגתה לאחר שנות גלות כחזון והוקמה שנים לאחר מכן באומץ כמענה לאסון וכפתרון לעתיד מבטיח לעמנו. מדינה שקרמה עור וגידים בזכות הנהגה אמיצה, היענות והתגייסות כללית של כלל מרכיביה ושותפיה. אדמתו היחידה של העם היהודי, שבמשך אלפי שנים שמר על זהותו גם בתקופות מאתגרות, אפלות ומאיימות.

מדינה שהיא מיזם עצום ומרשים של קיבוץ גלויות תוך מטרה לעצב את כלל פרטיו לכדי דפוס של אומה חדשה. מדינה של ניסים ושל נפלאות, עטורת הישגים, יוזמות  והצלחות שאין שני להם. אומה, שהיא מפעל ציוני ודמוקרטי מפואר עם הישגים מרשימים בתחומי ההתיישבות, איכות הסביבה והחקלאות, התעשייה, הביטחון, הטכנולוגיה, הרפואה ועוד.

עלינו להביט בגאווה ובחרדת קודש על הזכות לחיות בארץ הנפלאה הזו כבני חורין ולעמול קשה בכל רגע כדי להבטיח את המשך קיומנו בה כחברה דמוקרטית, שוויונית ומלוכדת, המבוססת על סובלנות, ערבות הדדית, מוסר, יושר, וצדק. לצערי, בימים אלה, עלינו לחוש אי נחת ודאגה רבה נוכח גילויי ההתלהמות,הפילוג, האלימות, הגזענות, הבורות, הגסות וחוסר הסובלנות אותם אנו פוגשים על בסיס יומי ברחוב, בכביש, באמצעי המדיה השונים ולבושתנו הרבה, אף במסדרונות השלטון. אם חפצי חיים אנו, חובה עלינו, במיוחד בעת הזו, להוקיעם מתוכנו כפרטים וכחברה, להילחם על חוזקם ועצמאותם של מוסדות הדמוקרטיה, מנגנוני הפיקוח, האיזון, הבלימה והתיקון . לשאוף לקיים כאן חברת מופת שואפת הידברות ושוחרת שלום, המבוססת על כבוד, חירות ואהבת האדם.

מרגש מאוד לראותכם כאן איתנו יחד, חיילים ובוגרים יקרים, ממלאים במסירות ובגאווה את חובכם  למדינה ואת לב כולנו. כעת המשמרת שלכם להגן על הבית, ולהיות חלק משמעותי מעוצמתה של המדינה. אתם תפארת מדינת ישראל. שימרו על עצמכם. שימרו על כולנו.

במלאת שבעים  למדינת ישראל, עלינו לזכור ולרגע לא לשכוח- כי האחדות והלכידות שלנו כעם, הם חלק משמעותי, הכרחי ובלתי נפרד מעוצמתנו וחוסננו הצבאי. על כל אחת ואחד מאיתנו לפעול ללא לאות לקיימם ולשמרם כדי שננהל  כאן חיים של שיגרה ברוכה וביטחון. אנו חבים זאת לעצמנו. אנו חבים זאת לכל ההולכים שבמותם ציוו לנו את החיים.

יהי זכרם של חללי צבא ההגנה לישראל וחללי פעולות האיבה ברוך.

 

 


 

 

ברוכים הבאים

בשערי כפר הנוער ע"ש ב.צ. מוסינזון

כפר הנוער עם כל היותו מבנה מנהלתי גדול ומורכב מזמן לחניכיו מסגרות קטנות וייחודיות, בסביבה אקולוגית נעימה עם נופך משפחתי.

הכפר שם לו למטרה להצעיד את הנוער של ראשית האלף השלישי, לקראת הישגים של בגרות ומצוינות – בחברה טכנולוגית תחרותית המתגוררת ב"כפר העולמי".

תוכניות הלימודים, פורמאליות ובלתי פורמאליות, מציגות שפע מגוון של הזדמנויות – על פי העניין של המתבגר. כאן מוצא החניך הזדמנות לחדור אל עולם ההיי-טק דרך צוהר טכנולוגיות המידע, אל עולם הספורט והתקשורת- הספורט התחרותי והלימודי, הטלוויזיה והקולנוע, ואל עולם האומנות, המוסיקה, ההומניסטיקה ולימודי החברה – יתוודע החניך בעצמו דרך החלונות הרבים הפתוחים לרווחה לקראתו. בכל מקום הקדמה מסבירה פניה לחניך, הלומד לרכוש כלים להתמודדות בעולם מורכב ורב גוני.

היות והמפתח להצלחה בחברה המודרנית הוא הידע, היזמות והכשירות החברתית. כפר הנוער על מסגרותיו השונות , רואה לעצמו חובה להעניק לבוגריו "צרור מפתחות" שיאפשרו לכל אחד מהם, על פי נטיות ליבו ונסיבות חייו, להשתלב בעולם המודרני ולבוא אליו מוכן, מנקודת זינוק גבוהה של מצוינות, לבוא אליו מוכן ומצויד בערכים אנושיים – חברתיים של הומניזם וכבוד חברתי.

החוברת המונחת לפניכם, מייצגת את הבנות היסוד של התהליך החינוכי: עיינו בה ונצלו את הפוטנציאל הטמון ברצון הטוב ובשאיפה של כפר הנוער, מחנכיו ועובדיו ,להכשיר כל אחד מכם לחיי יצירה והגשמה עצמית.

היו ברוכים בבואכם 

ישראל חילו
מנכ"ל הכפר