נעל"ה / עולים חדשים

תכנית "נעל"ה"- היא פרויקט לאומי שבמסגרתו באות לישראל קבוצות בני נוער מחבר המדינות העצמאיות (חמ"ע) ,אירופה, דרום אמריקה וצפון אמריקה ללא הוריהם כדי ללמוד ולקבל תעודת בגרות ישראלית לעולים.
 
בדרום אמריקה פרויקט משווק בשם "זוהר" ובצפון אמריקה- "עלית אקדמי"
הרעיון להביא לישראל קבוצות של בני נוער מחמ"ע  החל להתגבש בתחילת שנות ה-90 בקרב אנשי לשכת הקשר- האגף שפועל במדינות חמ"ע מטעם מדינת ישראל, בעקבות פניות של הורים יהודים אל הלשכה. ההורים ביקשו לחלץ את ילדיהם ממצב של אי וודאות שהלך והתגבר בזמן ההוא ולאפשר להם לזכות בחינוך ברמה גבוהה.
לפני כ15 שנים התרחב הפרויקט למדינות נוספות כאשר לפני 9 שנים כפר הנוער התחיל לקבל גם תלמידים דוברי השפה האנגלית. היום הוא נושא דגל של מתן אפשרות לימודי התיכון  באווירה יהודית ישראלית לנוער תפוצות וחיזוק קשר של מדינת ישראל עם קהילות יהודיות בעולם.
 
השתלבות החניכים בחיי הפנימייה
במסגרת הפרויקט מגיעים לכפר הנוער מוסינזון תלמידי דוברי השפה האנגלית מכל העולם: בין השאר מגיעים אלינו תלמידים מארה"ב, קנדה, דרום אפריקה, אירופה, ומדינות נוספות מהעולם. התוכנית מיועדת לתלמידים שעולים לכיתה ט' (תוכנית 4 שנתית) או לכיתה י' (תוכנית תלת שנתית). בשנה הראשונה התלמידים זוכים לתוכנית אולפן מורחבת הכוללת 18 שעות עברית בשבוע. בנוסף התלמידים לומדים מקצועות נוספים כגון מתמטיקה, אנגלית, ביולוגיה, מדעי החברה, אגרואקולוגיה וספורט. בשנים הבאות התלמידים לומדים בתכנית מיוחדת המאפשרת להם לגשת לבגרויות מיוחדות לעולים חדשים ולסיים עם בגרות מלאה. אחוז הזכאות לבגרות במסגרת התיכון עומד על כ85% זכאות (פי 2 מהממוצע בארץ) ואחוז הגיוס לצה"ל מעל ל90%.
החניכים משולבים בחיי הפנימייה באופן מלא, כאשר לכל קבוצה יש צוות של מדריכים ואמהות בית שאחראיים על הקבצות. בנוסף יש לנו עובדות סוציאליות האחראיות על הטיפול בילדי נעל"ה.
 
תלמידי נעל"ה משתתפים בקבלות שבת, במופעים שונים והכנות לחגים. בנוסף לכך החניכים מכירים את הארץ במסגרת טיולים וסמינרים מטעם בית הספר וממנהלת נעלה.
 
יחד עם תלמידי נעל"ה לומדים גם כן תלמידים אשר הוריהם עלו לארץ בתקופה האחרונה, תלמידים אלו מגיעים אלינו דרך המנהל לחינוך התיישבותי "עליית הנוער". תלמידים אלו משולבים בכיתות נעל"ה, לומדים אולפן בשנה הראשונה, וחיים יחד עם תלמידי נעל"ה בפנימיה.